Deprecated: Function split() is deprecated in /sata1/home/users/sugarboar/www/www.sugar-journal.com.ua/system/plugins/ListManager/public.php on line 189

Deprecated: Function split() is deprecated in /sata1/home/users/sugarboar/www/www.sugar-journal.com.ua/system/plugins/ListManager/public.php on line 197
Росія: Тренд на цукровому ринку кардинально змінився • Цукрова галузь
Про рослину

Початок вирощування цукрового буряку в Україні припадає на 1820-і pp.; у 1840-их pp. Україна стала основним районом виробництва цукру, завдяки сприятливим ґрунтовим умовам, а також наявності поміщицьких маєтків і робочої сили.

Росія: Тренд на цукровому ринку кардинально змінився

19.12.2018

Тренд на цукровому ринку кардинально змінився: у 2016-2017 роках цукор дешевшав, втративши в ціні за два роки 32%, а з початку 2018 року енергійно дорожчає - роздрібні ціни виросли на 26%, перевищивши позначку в 45 рублів за кг. Хоча ще на початку поточного року аграрії очікували, що сільськогосподарський сезон, що наступив, (липень 2018-го - серпень 2019-го) виявиться гірше минулого, який для виробників і переробників цукрових буряків став провальним. Перевиробництво цукру обрушило ринок, і навіть зростаючий експорт не допоміг утримати ціни.

Тоді здавалося, що гірше нікуди, але виявилося є куди. Через весняні заморозки на три тижні затрималася посівна кампанія. Плюс до цього аграрії скоротили посівні площі під цукровими буряками.

У квітні цього року Мінсільгосп заявив про можливе скорочення урожаю сировини (цукрових буряків) на 24%, до 39,3 млн. тонн, давши старт зростанню оптових цін. До кінця вересня вони на 70% перевищили котирування цукру на Лондонській біржі, досягнувши позначки 38 рублів за кг у Краснодарському краї, а це головний в країні регіон по виробництву цукру - 40% всього виробництва цукру в Росії.

Селяни створили диво

Песимістичні прогнози Мінсільгоспу зазнали краху. Росія знизить урожай цукрових буряків, але проблем з цукром не буде, заявив виконуючий обов'язки директора департаменту рослинництва Міністерства сільського господарства Роман Некрасов на нараді в Раді Федерації в кінці листопада. За даними Мінсільгоспу, представленими на нараді, збір цукрових буряків очікується в обсязі 40,5 млн. тонн проти 51,9 млн. тонн у 2017 році.

Виробництво цукру в країні скоротиться на 1 млн. тонн у порівнянні з минулим роком. «В минулому році Росія виробила 6,6 млн. тонн, а в цьому році буде 5,6 млн. тонн», - прогнозує Євген Іванов, аналітик Інституту кон'юнктури аграрного ринку.

Нічого страшного

Таке скорочення виробництва не критично для російського ринку. «У нас надлишкові запаси накопиченого цукру із попередніх періодів. Тому деяке зниження урожаю в цьому році і використання раніше накопичених запасів в цілому стабілізує ринок», - вважає Олексій Коренєв, аналітик компанії «Фінам».

• 39 кг - стільки цукру, за оцінками Росстату, споживає кожен росіянин у 2018 році, що становить 5,7 млн. тонн на рік.

Більш того, з квітня цього року, коли ціни на цукор всередині країни кинулися вгору, Росія знову стала нетто-імпортером солодкого продукту: завозить більше, ніж вивозить. Причина - російський цукор за такими цінами за межами Росії не продати. На світовому ринку цукор дешевшає. З піка, досягнутого в кінці жовтня, в першій половині грудня 2018 року ціни на солодкий продукт на Лондонській біржі опустилися до позначки $341 (22,3 рубля за кг за поточним курсом) - це мінімальний рівень цін із серпня 2015 року. В результаті ввезення тростинного і бурякового цукру в Росію демонструє карколомні темпи зростання - за два останніх місяці імпорт зріс в 2,5 рази, встановивши рекорд з квітня 2016 року - 40 тисяч тонн на місяць.

Проте оптові ціни вперто не хочуть знижуватися, до середини грудня вони залишаються поблизу річного максимуму - 36-37 рублів за кг.

Цукор замість грошей

Ніякого різкого скорочення виробництва в Росії не відбулося, погоджується Андрій Сізов, директор аналітичного порталу аграрних ринків «Совекон»: «Якщо чесно, то не зовсім зрозуміло, що послужило тригером для розвороту цукрового ринку».

Цукор в Росії зі звичайного товару перетворився в захисний актив, за допомогою якого інвестори рятуються від негативних наслідків санкцій і девальвації рубля. «Серпень-вересень - чергові санкційні хвилі і девальваційні настрої. Природно, вони впливають на всіх гравців ринку - і великих, і малих. Тобто трейдери, як і споживачі, вибираючи, на чому «посидіти» (на рублях або на товарі), в такий момент вибирають «посидіти» на товарі ... Це абсолютно зрозуміла логіка. Скуповують трохи більше, ніж зазвичай вони це роблять. Власне, вересень таким і виявився», - пояснює Євген Іванов.

Учасники ринку відзначають майже повну відсутність попиту на оптовому ринку, покупці не поспішають і чекають падіння цін. А великі агрохолдинги не поспішають відвантажувати товар, щоб не збивати ціни.

Хто заробляє на цукрі

Виробництво цукру в Росії контролюють чотири агрохолдинги: група компаній «Продімекс», «Домінант», «Русагро» і «Сюкден». Їм належить більше 75% російських потужностей з переробки цукрових буряків.

«Продімекс» - найбільший в Росії виробник цукру, контролює 25% ринку. Консолідовану виручку групи компаній у 2017 році Forbes оцінив в 63,8 млрд. рублів. На другому місці, з часткою трохи менше 20%, розташувалася група компаній «Домінант». Приблизно таку ж частку (близько 20%) цукрового ринку займає «Русагро». Замикає четвірку найбільших цукрових виробників Росії компанія «Сюкден», контрольована французькою групою Sucden. Вона займає на російському ринку близько 10%.Джерело: metagazeta.ru

Тег SPAN